Jdi na obsah Jdi na menu
 


28. 3. 2015

Box na gimbal hlavu

S pořízením teleobjektivu nastala otázka, jakou hlavu ke stativu pořídit pro focení rychle se pohybujících zvířat. Po velmi zdlouhavém výběru, zvažování pro a proti jsem pořídil gimbal hlavu. Fotografování s touto hlavou je opravdu přínosem, ovládání celé sestavy je velice snadné, a především pohotové.     Ale abych jen nechválil, hlava je přece jenom těžká, neskladná no a ta cena.

Další otázkou bylo, jak vlastně budu hlavu přepravovat, k místům s výskytem nějaké té fauny. Po pár pokusech s krabicí z kartonu a lepící pásky, ( které jak si určitě dokážete představit ) nic nevydržely, jsem z titulu své profese,   ( truhlář ) začal s výrobou boxu z vodovzdorné překližky. Tento materiál jsem zvolil z důvodu pevnosti, relativně nízké hmotnosti a také proto že vrstvy překližky jsou lepené lepidlem které je vodovzdorné, což je v terénu také výhoda. Překližku jsem rozřezal na tloušťku 6 mm z původních 18 mm, což může být pro ty co nemají dostupné strojní zařízení ( velkou okružní či formátovací pilu ), hlavně co se týče dvou čtverců tvořících dno a víko boxu.     Proto si můžete vystačit i s obyčejnou překližkou tloušťky 6 mm ( kterou musíte důkladně natřít barvou, nebo lakem ). Velikost boxu jsem vyměřil tak, aby vše bylo co nejmenší.

 

1.jpg

 

2.jpg

Vše jsem důkladně slepil D4 vodovzdorným lepidlem,rohy spodního hlubšího dílu vyztužil lištou ve tvaru trojůhelníku. Do horního dílu, víka jsem vlepil ještě přídavné lišty, které tvoří osazení aby víko zapadlo do spodního dílu a nikam se neposouvalo.  Jakmile bylo vše hotovo, obkreslil jsem si gimbal hlavu na papír, vystřihl a vožil do spodního dílu boxu. Obkreslil jsem jeho obrys na dno a podle zbývajícího místa vytvořil šablony pro výplně. Jako výplň jsem zvolil molitan. Výplňové šablony jsem obkreslil na molitan, a dlouhým ostrým nožem vyřezal. Po patřičném vyzkoušení, zda jsou výplně velikostně v pořádku, jsem je nalepil do spodního dílu pomocí transparentního silikonu. Do zbývajícího místa podle šablony gimbal hlavy, jsem vystřihl podložku ze staré protiskluzové rohožky ( stačí i tenký molitan,či jiná měká podložka ). Do víka bylo nutné vlepit kus molitanu,přímo proti místu ramene hlavy, aby ji přitláčel ke dnu aby se hlava v boxu nehýbala.

Teď již zbývalo opatřit box nějakým uzávěrem, já použil kus popruhu a plastovou sponu ze starého batohu.

V boxu převážím hlavu pravidelně, vejde se mi do spodní komory 75 L batohu,a v něm mi tvoří pevné dno horní komory. Box je dostatečně pevný, takže se nemusím bát že se hlava poškodí když batoh postavím na tvrdý terén.

 

dsc_4910.jpg

 

dsc_4960.jpg

 

dsc_4959.jpg

 

dsc_4955.jpg

 

dsc_4958.jpg

 

 

 

                                                 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář