Jdi na obsah Jdi na menu
 


17. 11. 2015

Lowpod

Focení u země, to byla otázka kterou jsem se zabýval již delší dobu. Při procházení různých fotogalerií a shlédnutí mnoha fotografií focených u země za pomocí lowpodu nebo rýžového pytlíku se rozhoduji že si něco podobného také zkusím vyrobit.

Na internetu lze nalézt různé modely lowpodu či groundpodu a také rýžových pytlíků, které se používají k focení v leže u země.

Mě zaujal model jakéhosi podstavce s možností připevnění stativové hlavy.

Zkusil jsem si navrhnout tvar a velikost.

 

1.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

šířka - 380 mm

délka - 450 mm

výška - 30 mm

 

Jako materiál jsem použil  vodovzdornou překližku tloušťky 20 mm,tu vyřezal přímočarou pilou a hrany zaoblil pomocí horní frézy. Ve středu vyvrtal otvor pro připevnění stativové hlavy pomocí šroubu Whitwort 3/8.

Velké otvory a výřezy slouží jako vylehčení.

hmotnost - 1,5 kg

 

V rozích jsem provrtal otvory o průměru 10 mm, a našrouboval  do nich kovové inzerty s vnitřním metrickým závitem pro nivelační kluzáky.

 

3.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Velkoplošné šroubovací kluzáky nebyly bohužel k sehnání takže jsou také podomácku vyrobené z materiálu        ( fundermax ) vylepšená verze pertinaxu. Do vykroužených koleček fundermaxu jsem vyvrtal otvory a vyřezal do nich závity pro šroub se zápustnou hlavou. Tyto šrouby jsem poté zalepil do vyřezaných závitů fundermaxových koleček.

 

4.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pomocí kluzáků se dá podstavec vyrovnávat na nerovném podkladu, každý kluzák má možnost vyšroubování 15 mm  ( lze i více, záleží jakou délku šroubu zvolíte ). 

 

2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po nasazení stativové hlavy typu gimbal je výška osy teleobjektivu 230 mm nad zemí ( to je tak akorát pro mě abych si neukroutil hlavu smiley ). 

 

Nosnost tohoto podstavce byla testována mnou, tedy mou tělesnou schránkou která činí 76 kg, ( prostě jsem se na něj uprostřed postavil a vydržel  laugh ). 

 

 

6.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotografie pořízené touto sestavou -      

 

dsc_3285.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dsc_3275.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář