Jdi na obsah Jdi na menu
 


9. 1. 2016

Samyang - 10mm z Koreje

Jelikož oba mé fotoaparáty jsou zrcadlovky s čipem aps-c, řešil jsem jaký širokoúhlý objektiv na focení krajiny, interieru případně architektury si pořídit. Jako majitel nejširšího ohniska 18mm od Nikonu ( Nikon 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR AF-S ) jsem začal pátrat po širším ohnisku. Jak jsem zjistil možností je řada, ať už originál objektivy Nikon tak i v řadách alternativních výrobců Sigma,Tamron, Tokina a také Korejské značky Samyang, kterou jsem znal jen tak z doslechu.

Co se týká objektivů Nikon v úvahu připadaly dva  12-24mm f/4 G IF ED AF-S DX nebo 10-24mm f/3.5-4.5G. Oba nabízí dle recenzí kvalitu jak továrního zpracování, tak i kvalitu po optické stránce, ovšem s cenou pro amatéra už taková hitparáda není. Dále se nabízela možnost objektivů Sigma ve variantách 8mm f/3.5 EX CIRCULAR Fisheye, a 10-20mm f/3.5 EX DC HSM. Sigma  8mm je rybí oko s charakteristickou deformací obrazu tudíž na můj styl focení krajiny se nehodí, proto byl vyřazen z možných kandidátů. Druhá Sigma 10-20mm je mezi krajináři poměrně chváleným objektivem, pro svou řekněme cenovou dostupnost a také optickou i konstrukční kvalitu. Ovšem po přečtení několika recenzí ve kterých byla popisována jakási vada neostrosti poloviny obrazu, byl tento objektiv také vyřazen z mého výběru. Jeden z možných kandidátů byl také Tamron SP AF 10-24mm f/3,5-4,5 Di II LD Aspherical IF. Tento objektiv vypadal celkem slibně, ovšem v různých testech a recenzích vycházel hůře než předchozí kandidáti. Tímto se dostáváme k nejžhavějším kandidátům. Tím prvním je objektiv Tokina AT-X 11-16mm f/2,8 116 Pro DX II. Tento objektiv jsem velice dlouho zvažoval. V různých testech i recenzých vycházel opticky velice dobře i z konstrukční stránky. Byla u něj sice popisována větší chromatická aberace ( jelikož mám nikon 35mm f/1,8G AF-S DX u kterého je chromatická aberace také hodně velká ) a vím že není zase takový problém ji opravit v editoru, byl jsem téměř rozhodnut objektiv objednat. Náhoda tomu chtěla a já narazil na internetu na video s recenzí na Korejský objektiv Samyang 10mm f/2,8 ED AS NCS který se stal druhým žhavým kandidátem

 

samyang-10mm-f2.8-ed-as-ncs-cs-lens.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Recenze obsahovala výklad jeho slabých i silných  stránek. Mezi ty slabé patřila náchylnost k odleskům v protisvětle,nemožnost nasazení filtrů do závitu a pro někoho také možnou nevýhodu manuální ostření s absencí stabilizátoru. Mezi ty silné patřilo velmi kvalitní zpracování, většina součástí z kovu včetně bajonetu,nano povlaky, hladký chod ostřícího prstence s vyznačenými vzdálenostmi zaostření,světelnost 2,8 a především výborná ostrost po celé ploše snímku za příznivou cenou. Začal jsem tedy více pátrat a opravdu z recenzí a zkušeností to vypadlo velice dobře. Absence autofokusu i stabilizace mi nevadila, krajina ani hrad mi nikam neuteče snažím se pokud to jde používat stativ.  Po nějaké době padlo rozhodnutí s verdiktem objednání objektivu.

Po vybalení z krabice budil v rukou velice solidní dojem ( také váhou 580g ), vše pevné nic se neviklá a ostřící prstenec běhá jako po másle. Při prvním nasazení na tělo jde bajonet trochu více ztuha, ale po pár nasazení si sedne. Úhel záběru je přes 100° ( u nikonu 18-105 je to 76° ) objekty blízko fotoaparátu vám připadají najednou jaksi vzdálené. Sluneční clona je pevná, nelze ji sejmout, proto je i krytka předního členu trochu rozměrnější. Clonový kroužek má krokový chod ( ovládá 6 lamelovou clonu ) při kterém po nastavení clonového čísla je kroužek jemně aretován, takže se zmenšuje pravděpodobnost nechtěného posunu při manipulaci. Ještě jedna věc, verze pro Nikon má čip zapisující údaje do exifu a po nastavení clonového kroužku na f/22 lze v režimu priority clony nebo plném manuálu ovládat clonu přes tělo fotoaparátu.

 

x_samyang_10mm_f28_ed_as_ncs_cs_black_ft.jpg

 

 

samyang_sy14mae_n_14mm_f_2_8_super_wide_859173.jpg

 

Dostáváme se k optické kvalitě, která si myslím je velmi dobrá po celé ploše záběru i při nízkých clonách. Zkoušel jsem i odlesky při focení  se sluncem v záběru. Objektiv je umí vytvořit tak jak je zmiňovaly v recenzi, ale záleží na úhlu pod kterým je slunce v záběru.

 

 

13547.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zkušební fotografie focené v exteriéru byly pořízeny bez použití stativu, bral jsem to jako zkoušku použitelnosti bez stabilizace a autofokusu.

Se sluncem v záběru.

dsc_2988.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dsc_2992e.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výřez z druhé fotografie s výskytem odlesků.

dsc_2992.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nikon D3100  f/10 1/60s iso 400 ( foceno z ruky )

dsc_3301.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dsc_3301v.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nikon D3100  f/8 1/50s iso 200 ( foceno z ruky )

1.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nikon D3100 f/2,8 5s iso 100  ( stativ  )         výřez 100%                                                                                           

      dsc_3739.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

Více fotografií pořízených tímto objektivem -  

 http://www.zbyneknantl-fotografie.estranky.cz/fotoalbum/architektura/hrady-zamky-zamecky-zriceniny/jaromerice/                  

http://www.zbyneknantl-fotografie.estranky.cz/fotoalbum/architektura/nocni-fotky/jaromerice---zamek--/                                                                

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář